Wycieczka weekendowa – piątek
Drohiczyn to jedno z miast o najciekawszej i najbogatszej historii w Polsce. Wielu z turystów może uznać, że jeden weekend to zbyt mało aby poznać jego tajemnice i odkryć to co w nim najpiękniejsze. Piątkowe popołudnie można wykorzystać na spacer po zakątkach Drohiczyna. Nie sposób nie zajrzeć do trzech kościołów i cerkwi znajdujących się na trenie miasta. Jednym z nich jest kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stojący w centrum miasta, stanowiący cześć zespołu klasztornego franciszkanów z Kaplicą Loretańską, pięknym rokokowym ołtarzem głównym i obrazami św. Franciszka i św. Antoniego w swoim wnętrzu. Obok kościoła, w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru zaprasza w swoje progi Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II. Nad drohiczyńskim rynkiem góruje również prawosławna Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z ikonostasem i otoczoną kultem ikoną Zesłania Ducha Świętego, z której tak jak dawniej unosi się zapach świec i kadzideł. Cerkiew jest dowodem dawnej wielokulturowości podlaskich ziem. Na uwagę zasługuje także barokowy zespół klasztorny benedyktynek z kościołem pw. Wszystkich Świętych oraz kościół katedralny pw. Trójcy Przenajświętszej z budynkami klasztoru jezuitów, które odbudowano po wojnie, z siedzibą biskupa drohiczyńskiego i Wyższego Seminarium Duchownego.
Piątkowy wieczór najlepiej spędzić na szczycie Góry Zamkowej, z której podziwiać można nie tylko przepiękną panoramę Bugu, ale zobaczyć także i zatrzymać się na chwilę przy wznoszącym się tam pomniku ku czci odzyskania niepodległości przez Polskę. Niezwykły klimat tego miejsca wzbudza wiele emocji, pozwala na chwilę zadumy a widok na dziką, majestatyczną i nieprzewidywalną rzekę daje siły na kolejny dzień zwiedzania ciekawych zabytków i pięknych okolic.
Wycieczka weekendowa – sobota
Rzeka Bug doskonale nadaje się do rozpoczęcia przygody z kajakiem i do spływów rodzinnych. Uznawana jest za jeden z najłatwiejszych szlaków kajakowych w Polsce a w Europie jest to jedna z ostatnich tak dużych rzek o nienaruszonej przez człowieka strukturze. Kiedy więc w sobotni letni poranek obudzeni śpiewem ptasich głosów otwieramy oczy, w głowie pojawia się tylko jedna myśl.
Spływ kajakowy tą rzeką to niezapomniane przeżycia i przepiękne widoki. Proponujemy jeden z wielu wariantów spływu. Spływ rozpoczyna się w Kózkach, na plaży niedaleko mostu przy drodze krajowej nr 19 a kończy w urokliwym Drohiczynie. Jeżeli nie macie swoich kajaków nie ma się o co martwić, w miasteczku jest wypożyczalnia a w ramach jednodniowego spływu obsługa zapewnia również transport na miejsce rozpoczęcia spływu. Musicie jedynie zarezerwować sobie 4-5 godzin na niezapomnianą przygodę.
Trasa wynosi ok. 20 km, towarzyszy jej naturalność brzegów oraz dzikość i tajemniczość najbliższej okolicy. Mijając okazały most, w tym samym miejscu na lewym brzegu Bugu ukazuje się faunistyczny rezerwat przyrody z piaszczystymi murawami, porośnięte kępami jałowca, dzikiej róży i berberysu, położony na zachód od wsi Kózki. Po drodze ukazują się starorzecza z bogatą roślinnością tworzące z rzeką szerokie rozlewiska. W korycie widoczne są niewielkie wysepki, niektóre pokryte zaroślami wierzbowymi. Rzeka mimo swoich oczywistych walorów krajobrazowych, skrywa także liczne tajemnice. Wzdłuż Bugu ciągnęła się dawnej linia Mołotowa a wybudowane bunkry i umocnienia mogą być doskonałym pretekstem do rowerowej wycieczki po okolicy.
Spływy kajakowe polecamy najbardziej w sierpniu. Wtedy w Drohiczynie odbywa się Największy Spływ Kajakowy na Podlasiu „500 kajaków”. Pierwszy odbył się w 2013 roku w związku z obchodami 500-lecia województwa podlaskiego. Najbliższy już 4 sierpnia 2018 roku.
Wycieczka weekendowa – niedziela
Last modified: 22 czerwca 2018