|

13 czerwca 2018 / Możliwość komentowania Wycieczka weekendowa – niedziela została wyłączona

Wycieczka weekendowa – niedziela

Wycieczka weekendowa – niedziela

Propozycja IV

Wędrując po gminach sąsiadujących z trudno oprzeć się wrażeniu, że z każdym krokiem wkraczamy w przestrzeń skrywającą coraz to nowe tajemnice. Obszar gminy Jabłonna Lacka, jest tego kolejnym przykładem i doskonałym miejscem do prześledzenia przeszłości religijnej regionu. Tu zachował się dawny monastyr oraz były prawosławne szkoły zakonne. Wśród zabytków należy zobaczyć koniecznie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. W jego wnętrzu na uwagę zasługuje znajdująca się w tabernakulum późnogotycka pozłacana monstrancja wieżyczkowa z XVI w. Nieopodal w Wirowie i Gródku znajdują się dwie cerkwie.

Kierując się na północny zachód dojedziemy do Kosowa Lackiego. Do zabytków Kosowa należy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z 1907 r. zaliczany do najwspanialszych zabytków Podlasia. Znajdują się w niej zabytkowe rzeźby, konfesjonał, chrzcielnica i droga krzyżowa. Miejscowość ta znana jest z tego, że w 1964 r. na plebanii kościoła odkryto przypadkowo obraz słynnego hiszpańskiego malarza El Greca, „Ekstaza św. Franciszka” z ok. 1580 r. Obraz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. To jedyne płótno tego artysty, jakie możemy zobaczyć w polskim muzeum.

Na wschód od Kosowa Lackiego w Sterdyni, nad malowniczym starorzeczem Bugu wznosi się jeden z piękniejszych i najlepiej utrzymanych pałaców na Mazowszu. Obecny kształt zawdzięcza gruntownej przebudowie, podczas której do korpusu głównego dodano charakterystyczny, wysoki belweder i ciekawe pawilony boczne na rzucie koła. Pałac otacza piękny park w stylu angielskim z połowy XIX w.

Strzałem w dziesiątkę był pomysł urządzenia w Sterdyni eleganckiego hotelu. W odrestaurowanym pałacu mieści się kilkadziesiąt pokoi oraz sale bankietowe i konferencyjne. We wnętrzach zachwycają polichromie z przełomu XVIII i XIX w. Aż trudno uwierzyć, że po II wojnie światowej działała tu izba porodowa.

Last modified: 22 czerwca 2018