|

13 czerwca 2018 / Możliwość komentowania Wycieczka weekendowa – niedziela została wyłączona

Wycieczka weekendowa – niedziela

Wycieczka weekendowa – niedziela

Propozycja III ( Sokołów Podlaski – Węgrów – Liw)

W odwrotnym kierunku niż Siemiatycze wita turystów Sokołów Podlaski, leżący nad rzeką Cetynią, na terenie Zielonych Płuc Polski, w pobliżu atrakcyjnych kompleksów leśnych. Jest to najstarsze miasto na historycznym Podlasiu. Aby poznać ciekawą historię miasta najlepiej wybrać się na spacer Sokołowskim Szlakiem Historycznym, który prowadzi przez najważniejsze miejsca na mapie Sokołowa Podlaskiego. Po drodze koniecznie odwiedzić należy kościół pw. św. Jana Bosko i Pałac w Przeździatce z okazałym parkiem. Nie można pominąć też kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny z kaplicą Chrystusa Miłosiernego i przepięknym ołtarzem. Na trasie szlaku znajduje się również drewniany kościółek pw. św. Faustyny, dawniej św. Rocha. Cennym zabytkiem z pewnością jest kapliczka słupkowa z dębowego pnia z ludową figurą św. Jana Nepomucena przy ulicy Siedleckiej, tuż przy moście na Cetyni.

Z Sokołowa Podlaskiego niedaleko już mamy do Węgrowa, krainy Mistrza Twardowskiego. Swoją niezwykłą historią Węgrów mógłby podzielić się jeszcze z kilkoma miastami. Ma rodowód średniowieczny, był osadą na pograniczu Podlasia i Mazowsza, należał kolejno do Księstwa Mazowieckiego, Wielkiego Księstwa Litewskiego i do Korony. Węgrów miał też wielu właścicieli. Po III rozbiorze Polski miasto dostało się do Austrii, potem weszło w skład Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. Królestwa Polskiego. Pod Węgrowem rozegrała się jedna z największych bitew powstania styczniowego.

Węgrów mimo bardzo bogatej historii ma także swoją legendę, związaną z tajemniczą postacią, jaką był Mistrz Twardowski. Do dzisiejszego dnia namacalnym dowodem legend jest tzw. lustro Twardowskiego – pochodzące z XVI w. Można je obejrzeć w zakrystii węgrowskiej Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W mieście wartą obejrzenia jest świątynia św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Zachwyci nas na pewno drewniany modrzewiowy kościół ewangelicki z 1634 r. Następne kroki kierujemy do klasztoru reformatorów, w którym obecnie mieści się plebania kościoła, dom rekolekcyjny i kolegium bartolomitów. Zwiedzanie budowli sakralnych można zakończyć na trzech węgrowskich cmentarzach.

Będąc w Węgrowie nie można nie zajrzeć do Liwu. To tu, na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta zbudowano zamek. Obecnie mieści się tutaj jedno z największych muzeów broni w Polsce.

Last modified: 22 czerwca 2018