|

13 czerwca 2018 / Możliwość komentowania Wycieczka weekendowa – niedziela została wyłączona

Wycieczka weekendowa – niedziela

Wycieczka weekendowa – niedziela

Propozycja II (Siemiatycze- Św. Góra Grabarka – Mielnik)

Na wschód od Drohiczyna ok. 15 km leżą Siemiatycze, które bez wątpienia zajmują najładniejszy, bo południowy zakątek województwa podlaskiego. Miasto ma pięćsetletnią bogatą historię, o której świadczą liczne zabytki. Historia rozwoju miasta wiąże się z królem Zygmuntem Augustem,  Michałem Sapiehą, księżną Anną z Sapiehów Jabłonowską oraz Ignacym Gilewskim. Współczesne Siemiatycze oferują nam spacer swoimi ulicami. Przed budynkiem starostwa stoją dwa sfinksy, które przypominają, że to one strzegły bramy wjazdowej do nieistniejącego już pałacu księżnej Anny. Oprócz zrekonstruowanej oranżerii one jako jedyne zachowały się w tym miejscu. Do najpiękniejszych w Diecezji Drohiczyńskiej należy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. Jego barokowe ołtarze boczne figurują w rejestrze zabytków, a najstarszym obiektem jest krucyfiks z 1400 r.

Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła kryje w swoim wnętrzu freski inspirowane malarstwem bizantyjskim i ikonę Mikołaja Cudotwórcy. Świątynia nadal służy mieszkającym tu wyznawcom prawosławia. O dawnej wielokulturowości miasta świadczy też budynek synagogi żydowskiej, a obecnie Muzeum Regionalne przy ul. Pałacowej. Zwiedzając Siemiatycze warto udać się także nad siemiatycki zalew.

Siemiatycze znajdują się wśród  terenów bardzo atrakcyjnych turystycznie. Do najciekawszych atrakcji należą św. Góra Grabarka – prawosławne sanktuarium – oddalone jedyne 11 km i Mielnik w odległości 20 km od Siemiatycz. Św. Góra Grabarka słynie z uzdrawiającego źródełka, które bije u stóp góry. Każdego roku 18 i 19 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego przybywają tu pielgrzymi z całej Polski.

Do Mielnika jest już niedaleko, po drodze mijamy charakterystyczną sosnę. To znak, ze Mielnik wita przyjezdnych. Kusi ciszą, lasy zachęcają do wycieczek a zabytki do spotkań z przeszłością. W Mielniku – dawnym grodzie – nie brakuje miejsc świadczących o bogatej historii miasta. Namiastką wczesnośredniowiecznego grodziska jest dzisiaj Góra Zamkowa, która dzisiaj pełni funkcję tarasu widokowego. U podnóża grodziska znajdują się fragmenty kamiennych murów, które świadczą , że dawniej znajdował się tam kościół.

Ciekawostką dla turystów jest odkrywkowa kopalnia kredy.

Last modified: 22 czerwca 2018