|

13 czerwca 2018 / Możliwość komentowania Wycieczka jednodniowa – Drohiczyn została wyłączona

Wycieczka jednodniowa – Drohiczyn

Dolina Bugu to bogata kultura, która wynika z trzech przenikających się wzajemnie regionów historyczno – kulturowych Mazowsza, Kurpi i Podlasia. Szczególnie bogaty w zabytki architektury jest Drohiczyn, który zajmuje ważne miejsce na szlakach turystycznych naszego regionu. Do najważniejszych, ale i najpiękniejszych należą barokowa bazylika Katedralna Trójcy Przenajświętszej, klasztor i kolegium jezuitów z XVIII w., zespoły klasztorne franciszkanów i benedyktynek oraz klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Wszystko prawie w zasięgu wzroku kiedy staniemy w centrum miasta na drohiczyńskim rynku. Całość dopełnia Góra Zamkowa, z której rozpościera się przepiękna panorama doliny Bugu. Zachwycił się nią sam Andrzej Wajda i nakręcił tutaj zdjęcia do filmów „Panny z Wilka” i „Kroniki wypadków miłosnych”.

Dzień spędzony w Drohiczynie z pewnością będzie udany. Duchowe doznania po odwiedzinach w miejscowych świątyniach dopełni wizyta w Muzeum Diecezjalnym im. Jana Pawła II. Znajduje się tam tron, na którym zasiadał Ojciec Święty podczas wizyty w Drohiczynie w 1999 r. – najcenniejszy z przedmiotów muzealnych. Nie sposób też pominąć Kopca Pamięci Podlasia, powstałego na pamiątkę pobytu Papieża Polaka w miejscu, gdzie odprawił on nabożeństwo ekumeniczne.

Wiele atrakcji czeka na turystów w najbliższej okolicy miasta, a dobrze zorganizowany dzień pozwoli na ich poznanie. Pojedyncze zabudowania schowane wśród drzew na drugim brzegu zwane są Ruską Stroną. Stanowią one jedyny ślad po istniejącej tu dawniej integralnej części Drohiczyna. Można dostać się tam promem. Ciekawostką jest na pewno tzw. linia Mołotowa, czyli pas umocnień wzdłuż granicy rosyjsko-niemieckiej, z główną linią która znajdowała się na rzece Bug. Do tej pory zachowało się kilka bunkrów, z których największy znajduje się u podnóży Góry Zamkowej.

Bez wątpienia jedną z perełek Podlasia jest drewniany kościółek pw. Św. Rocha ze źródełkiem o cudownych właściwościach w Miłkowicach Maćkach oddalonych od Drohiczyna jedyne 7 km oraz Sanktuarium Maryjne w Ostrożanach z cudownym wizerunkiem Matki Boskiej.

Wiele atrakcji czeka na tych, którzy wyruszą nieco za miasto. W Miłkowicach Maćkach, na północ od Drohiczyna stoi jedna z podlaskich perełek – drewniany kościółek pw. Św. Rocha. Nieopodal znajduje się kapliczka z 1949 r., w której skrywana jest studnia – jak przekonują mieszkańcy z uzdrawiającą źródlaną wodą. Ostrożany witają Sanktuarium Maryjnym z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrożańskiej z XVII w.

Last modified: 22 czerwca 2018